![](https://static.wixstatic.com/media/749179_dfd945e6ec6f4cf8a69d54aac00e2941~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_653,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/749179_dfd945e6ec6f4cf8a69d54aac00e2941~mv2.jpg)
Cilvēki, kas zina, ka nodarbojos ar investīcijām nekustāmajā īpašumā, man arvien biežāk jautā padomu par to, kā iegādāties izīrējamu dzīvojamo fondu. Situācijas mēdz būt dažādas, kādēļ cilvēki grib spert šādu soli – vieni ir spējuši uzkrāt līdzekļus pirmajai iemaksai, citi ir realizējuši kādu citu nekustamo īpašumu, kuram nav saskatījuši nākotnes perspektīvu utt. Katram stāsts ir savādāks, taču visus vieno apziņa, ka nauda nedrīkst gulēt kontā neizmantota, ka tā obligāti jāliek lietā, lai pelna. Kā gan šāda apziņa nebūtu veidojusies, ja to stāsta gan televizors, gan interneta portāli, gan “eksperti”, kas mudina ar skubu mesties tirgū un, salīdzinādami naudu ar problēmām, aicina no tās atbrīvoties.
Ir pagājuši jau vairāk kā 10 gadi kopš dižķibeles un ekonomika it kā uzrāda labus rezultātus. Šis ir laiks, kad akciju tirgi ir zenītā un nekustamais īpašums ar 5-7 % bruto atdevi investoriem ir gaužām nepievilcīgs. Kas ir interesanti? Cilvēki tic, ka ir īstais brīdis mesties iekšā. Cilvēki ir noticējuši, ka 5% atdeve īres dzīvoklim ir kaut kas ļoti pievilcīgs, jo nauda bankā nepelna pat 1%. Taisnība, nepelna. Šobrīd starpbanku likmes EURIBOR vēl joprojām ir negatīvas, tāpēc sanāk, ka naudai nav vērtības. Tā arī ir. Tajā pašā laikā nopietni investori naudu iegulda tieši aktīvos, kam nav vērtības, taču nākotnē ir potenciāls vērtības pieaugumam. Jocīgi sanāk – mums stāsta – neturi naudu, taču investori pārvietojas tieši uz šo aktīvu klasi. Esi kādreiz aizdomājies, kāpēc tā?
Tas, ka patlaban ir pieaugoša interese par investīcijām īres tirgū, kā arī tas, ka par īres tirgus investoriem kļūst cilvēki ar nelielu izpratni par notiekošo vai pat bez tās, kā arī citi novērojumi un pētījumi man ir likuši pieņemt lēmumu šo tirgu pamest. Esmu parakstījis līgumu par pēdējā pārdodamā īpašuma realizāciju, līdz ar to esmu gatavs dalīties savā pieredzē un pārdomās. Runāšu gan par investēšanu nekustāmajā īpašumā, gan par to, vai tagad ir labākais laiks to darīt, gan par to, kādēļ pašlaik esmu pametis šo aktīvu klasi, gan par finanšu pratību kopumā Latvijā. Priecājos, ka cilvēki sāk aizdomāties par savu finansiālo nākotni, runā par to, vai būs vai nebūs pensijas, domā, kā palielināt savus ienākumus. Ir skaidrs, ka temats ir ļoti aktuāls un kļūst arvien nozīmīgāks.
Tātad – par “Gadalaikiem” – ar ieguldīšanu ir līdzīgi, kā ar zemniekiem, kas apsaimnieko savas saimniecības, proti – pavasarī sēj, rudenī novāc ražu. Lai cik maz mēs zinātu par zemes apstrādi, visi tomēr saprotam, ka rudenī tiek vākta raža. It kā saprotam arī to, ka vēlā rudenī vai ziemā nav jēgas sēt (ar dažiem izņēmumiem), jo sēkla, ko sēsim, būs veltīgi nomesta zemē. Ja sekojam līdzi ekonomikas norisēm, tad tagad ir pilnīgi skaidrs, ka vairs nav pavasaris, bet drīzāk tuvojas ziema. Un ja tā, tad kādēļ mums tik ļoti gribas sēt? Nepacietība? Bailes palikt “aiz borta”? Tā māca televizors? Pensiju fondi tā dara? Protams, ka pensiju fondi sēj un sēs – ne jau savu, bet mūsu naudu, jo pēc viņu teiktā – jāvērtē ilgtermiņā. Protams! Taču muļķīgi lēmumi arī ilgtermiņā ir un paliek muļķīgi. Bet kā tagad rīkojas “gudrā nauda”?
Manai rakstu sērijai būs tikai izglītojošs raksturs. Tās mērķis būs, daloties ar savu pieredzi un pārdomām, raisīt diskusijas un likt cilvēkiem aizdomāties par savu finanšu vadīšanu. Mūsdienās mēs visi - ekonomiski aktīvie iedzīvotāji - esam spiesti kļūt par investoriem, taču vairums skolā neko neesam mācījušies, kā tad tas ir darāms. Turklāt, no mūsu lēmumiem būs atkarīga mūsu finansiālā nākotne.
Es zinu, ka pēc bargas ziemas nāk auglīgs pavasaris. Turpmākajos rakstos labprāt dalīšos pieredzē, zināšanās un analīzē par to, kā sēklai noliktais pirms ziemas, var kļūt divas, piecas vai pat desmit reizes vērtīgāks par cipariem, kas šodien rakstīti uz banknotes, kuru nenotriec patēriņam, bet atliec investēšanai pareizā laikā. Un tieši pareizais laiks investēšanā ir veiksmes atslēga.
Ceru, ka daloties ar savu pieredzēto un to, ko zinu un esmu pārbaudījis praksē, varēšu kādam palīdzēt ieraudzīt apkārtējās norises citā gaismā, pilnveidot zināšanas savu finanšu pārvaldībā un kādam, varbūt, pat kļūt par veiksmīgu investoru.
Ja ir kāds tavu draugu lokā, kam var interesēt uzlabot savu finanšu pārvaldīšanas prasmi, noteikti dalies, lai viņam palīdzētu atrast jaunu skatupunktu.
Lai ērtāk uzzinātu jaunumus, aicinu piesekot manai Facebook lapai https://www.facebook.com/marciszommers.com4Gadalaiki/
Comments